неділя, 9 лютого 2020 р.


Епіграф до уроку:
 «Не струмок! — море має бути його ім'я».
 Людвіг ван Бетховен
Тема. Крізь століття Йоган Себастьян Бах.
Мета. Визначити особливості поліфонічного звучан­ня музичного інструмента органа. З'ясувати зна­чення понять «поліфонія», «фуга». Формувати необхідні вокально-хорові навички та вміння  сприймати й інтерпретувати музичні твори поліфонічного складу. Виховувати інтерес до поліфо­нічної, органної музики та творчості Й. С. Баха, а також любов до природи і краси.
Музичний та візуальний матеріал: Й. С. Бах. Органна фуга ля мінор (слухання); «Степом, степом» (розучування); .
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: нотна дошка, магнітофон (музичний центр),
ХІД УРОКУ
 1. Організаційний етап уроку. 
Наш сьогоднішній урок буде присвячений композиторові, чи­їм улюбленим інструментом був орган... чия творчість на довгий час була забута... чия музика зринула з небуття і зазвучала знову завдяки композитору Мендельсону (автору відомого «Весільного маршу»)... композиторові, про творчість якого Л. Бетховен сказав: «Не струмок! — море має бути його ім'я»           
Звучить музика Й. С. Бах
Йоганн Себастьян Бах (1685—1750) народився у німецькому містечку Ейзенах, у музичній родині.
Його численна родина налічує близько 50 музикантів — орга­ністів, скрипалів, флейтистів, сурмачів, диригентів, композито­рів, а також мірошників, булочників, пастухів, які були безмежно закохані в музичне мистецтво.
Захоплення, музикою почалося з прапрадіда, який був будоч­ником і так полюбляв грати на цитрі, що навіть возив її із собою до млина.
Родинну музичну традицію продовжили сини Баха, яких роз­різняли за місцем проживання: «німецький» або «берлінський» Бах, «галльський», «міланський», який згодом став «лондон­ським»…


 Отож, любов до музики почалася з дитинства. Батько навчав хлопця гри на скрипці, а ще він співав у хорі.
 У віці дев'яти років Йоганн Себастьян осиротів, і його вихова­телем став старший брат Йоганн Крістоф. Він служив органістом у церкві і продовжив музичні заняття із хлопчиком. Але ці уро­ки були дуже одноманітними і нудними, а юний музикант прагнув справжньої, живої музики.
 Якось він дізнався, що брат ховає у шафі зошит із творами видатних композиторів. Понад півроку десятирічний хлопчик уночі, при місячному світлі, переписував ноти, але одного разу Крістоф побачив це й відібрав оригінали та копії. У розпачі Йоганн Себас­тьян вигукнув: «Коли так, я сам напишу таку саму музику, напи­шу ще краще!». Брат лише розсміявся у відповідь...
 Із п'ятнадцяти років Бах розпочав самостійне життя, сповнене злигоднів, тяжкої принизливої одноманітної праці на багатіїв. Він працював органістом і керівником хору в церкві.
 Панство вважало його музику занадто серйозною, глибокою, а відтак нудною. Церква — занадто живою, яскравою і світською. Нерозуміння і неприйняття його творчості завдавало Й. С. Баху тяжких страждань..
 Однак у нього були вдячні учні, дружна родина, гарні й тала­новиті діти та улюблена музика, якій він присвячував кожну віль­ну хвилину.
 Бах, геніальний композитор і блискучий виконавець, усе жит­тя наполегливо працював над удосконаленням власної майстернос­ті, вивчав світову музичну культуру і народну музику, досконало знав Біблію, латину, вільно спілкувався італійською, французь­кою мовами.
 «Мені довелося багато вчитися, хто буде так само старанним, досягне того ж»,— відповідав Й. С. Бах на питання щодо його та­ланту.
 Останні роки життя великого композитора були нелегкими. Ще в дитинстві, переписуючи вночі ноти, Бах серйозно зіпсував зір. Із роками хвороба очей посилювалася. Після невдалої опера­ції музикант узагалі осліпнув. Він уже не міг писати і свої нові твори диктував, наче слова, залишаючи нащадкам високі зразки вокально-інструментальної музики (переважно духовного змісту), твори для оркестру, органа і клавіру.
 Сучасники Баха швидко забули про нього... Лише через довгі роки музику великого композитора відкрили заново, захоплюю­чись її величністю, мудрістю, красою, досконалістю та глибиною невичерпної людяності. Музичне послання Й. С. Баха пролетіло крізь віки і знайшло свого адресата.
 Сьогодні ми познайомимося з одним із органних творів Й.С. Ба­ха— «Органною фугою ля мінор».

Улюбленим інструментом Й. С. Баха був орган. Могутнє, гли­боке, надзвичайно різноманітне звучання цього духового клавіш­ного велетня найбільше відповідало творчим уподобанням музиканта.
    Що ви знаєте про інструмент орган?
 Орган існував ще у стародавні часи у Греції, Римі, Єгипті, а в Європі він з'явився у VII столітті. Спочатку орган супроводжу­вав церковні співи, а потім став інструментом, на якому виконують соло.
 Удосконалюючись протягом століть, орган поступово здобув славу «короля» музичних інструментів: у нього величезний діапа­зон звучання, він може імітувати, тобто наслідувати «голоси» різ­них інструментів. У сучасних органів до ЗО—40 тисяч дерев'яних і металевих труб і трубочок довжиною від 10 мм до 10 м!
 Грати на органі складно: органіст має впоратися з кількома клавіатурами для рук (мануалами) та ножною клавіатурою (педал­лю) і переключати тембри інструмента.
 Бах був віртуозним органістом. За легендою, він навіть умів виконувати соло лише ногами - на педалі органа.
 Композитор був скромною людиною та мав неабияке почуття гумору. Переказують, що якось він зіграв органну прелюдію своє­му учневі, який став вихваляти чудове виконання, на що Бах ска­зав, що треба тільки натискати на відповідні клавіші, а інше орган зробить сам!
Органна творчість Й. С. Баха велика і різноманітна, у ній до­сконало розроблені жанри фантазії, сонати, прелюдії, фуги... Усу­переч церковним традиціям, у своїх органних творах композитор прагнув піднести силу людського духу. Сьогодні ми познайомимо­ся з однією із органічних фуг Баха — органною фугою соль мінор. Що ж означає слово фуга?
 Звернімося до словничка.
Фуга (від лат. fuga — біг, утеча) — поліфонічний твір, у якому одна або кілька тем послідовно звучать у всіх голосах.
Фуги бувають три-, чотири-і п'ятиголосні.
 Фуга — один із найскладніших і найцікавіших жанрів музич­ного мистецтва. Фуга будується за суворими  законами; без пере­більшення — з математичною точністю. Жанр фуги можна назва­ти вищою математикою в музиці.
 Часто фуга є частиною маленького циклу: їй передує прелюдія або токата.
Й. С. Бах створив величезну кількість фуг, серед яких  два цик­ли клавірних, прелюдій і фуг (48), написаних у всіх мажорних і мі­норних тональностях. Ці твори є в репертуарі майже кожного пі­аніста.
 У творчості Баха ця поліфонічна форма посідала центральне місце. Він написав понад 400 фуг. У цьому поліфонічному жанрі йому не було рівних.
 — Послухайте, як звучить основна тема фуги соль мінор.
 Учитель награє тему;
Чи створює фрагмент теми вичерпне враження? Чи розкриває він характер музики Баха? Певно, що ні.
   Послухайте фугу повністю.
  Кожне проведення теми відзначайте підняттям руки: у верх­ніх голосах — вищим, у нижніх — нижчим.
  3. Слухання «Органної фуги ля мінор».
 Аналіз-інтерпретація музики.
   Яке враження справила на вас музика фуги?
  Чи розумієте ви музику, яка написана майже 200 років тому?
  Який характер цієї музики?
  Як проходить розвиток теми у творі? Скільки разів звучала тема?
 Музику такого складу називають поліфонічною. На відміну від канону, тема у фузі проходить імітаційно — не залишається не­змінною, а може, варіюватися, розвиватися.
 Звернімося до словничка.
 Поліфонія (від грец. polyphonia — багатозвучність) — одночас­не гармонійне поєднання й розвиток двох або кількох самостійних мелодій (голосів). До поліфонічних творів належать канон, фуга, хорал, інвенція, токата.
 3. Гра «Диригент». Уявіть, що ви — диригенти.
 — Передайте характер музики пластичними рухами руки.
 4. Розучування пісні А. Пашкевича «Степом, степом»(перший куплет).
     Якими настроями і почуттями сповнена ця пісня?
     Який образ відчувається в цій пісні?
 5. Підсумок уроку.
     Музиці якого композитора був присвячений наш урок?
 Музика Баха — це музика вражаючої драматичної сили, яка за­хоплює, зачаровує, поглинає. Музика, в якій всеосяжно та яскра­во розкривається невичерпний світ людських почуттів. Музика, в якій живе світло душі старого мудрого Баха.
 Бах казав: «Мета музики — зачіпати струни сердець». Чи заче­пила музика Баха струни вашого серця?
 Схиляючись перед генієм співвітчизника, Л. Бетховен говорив про
 Й.С.Баха: «Не струмок! — море має бути його ім'я».
 Прізвище Бах співзвучне німецькому слову «струмок». Про­те в тогочасній Німеччині поступово воно стало означати «музи­кант» : усіх Бахів називали музикантами, а всіх музикантів — Бахами.
 Прочитайте та запам'ятайте ці рядки:
 Нам любий Бах... ,
 Та як про це сказать?
 Не те, щоб нині музики не стало,
 Але такого чистого кристалу
 Не дарувала неба благодать.
 Які ж у ній гармонії палкі,
 Яка ж оце всеобіймуща совість,
 Яка і досі незбагненна повість
Про мою душу, ввергнуту в віки!
 (Микола Ушаков, пер. Ж. Храмової)
 Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.
 6. Домашнє завдання.
 Слухати музику за власним вибором. Звернути увагу на звучання поліфонічної музики, відобразити свої враження від музи­ки Баха у віршах, замальовках тощо.
 7. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання одного із творів Баха, обраного за їхнім бажанням.




Немає коментарів:

Дописати коментар